Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40] >
Hal(al) de limba romana
Thread poster: Mihai Badea (X)
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 05:34
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
OT : mersi mult :) May 14, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:

De mai multe seri ascult jazz de calitate neobişnuit de bună la
http://www.jazzworldquest.com/


Îmi place mult, e muzică bună. Eu prefer jazz-ul din anii '30-'40, mi-am strâns o colecţie de muzică preferată cu foarte mare greutate şi încă mai caut unele titluri.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 05:34
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
moda tremei May 14, 2006

Apropo de televiziunile care masacrează limba română, din ce în ce mai multe spoturi publicitare la foarte multe televiziuni au început să folosească trema în locul căciuliţei pe ă. La început a fost vorba de o televiziune, acum sunt deja foarte multe. În plus, din ce în ce mai des am observat indicatoare stradale care folosesc trema în loc de căciuliţă sau fără diacritice. La jurnalele de ştiri se văd din ce în ce mai des subtitrări pentru materiale scurte din reportaje ... See more
Apropo de televiziunile care masacrează limba română, din ce în ce mai multe spoturi publicitare la foarte multe televiziuni au început să folosească trema în locul căciuliţei pe ă. La început a fost vorba de o televiziune, acum sunt deja foarte multe. În plus, din ce în ce mai des am observat indicatoare stradale care folosesc trema în loc de căciuliţă sau fără diacritice. La jurnalele de ştiri se văd din ce în ce mai des subtitrări pentru materiale scurte din reportaje scrise complet fără diacritice.

Sper că este o "modă" trecătoare şi departamentele publicitare ale televiziunilor îşi vor reveni din această fază catastrofală de pierdere a raţiunii. Poate a devenit o obsesie pentru mine, dar e greu de înţeles de ce li se pare oamenilor atât de cool să foloseşti trema sau acele tz/sh-uri... Şi pe ele le-am văzut în câteva spoturi...

Ceea ce le pune capac la toate, acum câteva zile mi-a venit la revizie un material tradus în română de o agenţie de traducere. Este complet fără diacritice. Am mai primit şi în trecut astfel de materiale, pe post de reference. Le-am refuzat şi atunci sub pretextul că sunt inutilizabile. La început l-am refuzat categoric şi pe acesta, le-am zis să-l trimită înapoi să adauge traducătorul diacriticele, după care îl voi revizui. Se pare că clientul ştia de problemă şi nu mai vrea sub nicio formă să lucreze cu traducătorul şi agenţia respectivă, a fost de acord că e inadmisibil şi se pare că nu sunt prea mulţumiţi nici de calitatea traducerii (dacă se poate vorbi de aşa ceva în acest caz). Acum am vreo 50 de pagini de text de revizuit la care trebuie să adaug manual diacriticele...

Mai departe no comment legat de părerea clientului, a mea sau a altora...
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 05:34
English to Romanian
OT May 14, 2006

Cristiana Coblis wrote:

Lucian Alexandrescu wrote:

De mai multe seri ascult jazz de calitate neobişnuit de bună la
http://www.jazzworldquest.com/


Îmi place mult, e muzică bună. Eu prefer jazz-ul din anii '30-'40, mi-am strâns o colecţie de muzică preferată cu foarte mare greutate şi încă mai caut unele titluri.


Cristina, mă bucur foarte mult că îţi place, mi se pare un sit mai bun decât media, pt. mi s-a părut că pune accentul pe satisfacţia şi informarea userului, mai mult decât pe altceva.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 05:34
English to Romanian
Moda tremei (2) May 14, 2006

Poate că aceia dintre noi care au acces la un "ales al poporului" (senator sau deputat) sau la un ziarist dispus să se ocupe de acest subiect, ar trebui să-i sugereze ca acel CNA care împarte amenzi în dreapta şi în stânga să-şi asume şi sarcina de "păzitor al limbii române", măcar la TV şi radio, că ziarele nu fac decât cum vrea muşchii lor (în timp ce organizaţiile profesionale ale presei cântă "Mie nici că-mi pasă" iar publicaţiile de cultură de la noi se ocupă cu a... See more
Poate că aceia dintre noi care au acces la un "ales al poporului" (senator sau deputat) sau la un ziarist dispus să se ocupe de acest subiect, ar trebui să-i sugereze ca acel CNA care împarte amenzi în dreapta şi în stânga să-şi asume şi sarcina de "păzitor al limbii române", măcar la TV şi radio, că ziarele nu fac decât cum vrea muşchii lor (în timp ce organizaţiile profesionale ale presei cântă "Mie nici că-mi pasă" iar publicaţiile de cultură de la noi se ocupă cu alte analize, că ei nu scriu pentru proşti). Poate că or fi şi alte soluţii, dar asta mi se par mai la îndemână. Pardon, mai funcţionale.
Oricum, cred că mulţi dintre noi i-am ajuta, aşa cum putem.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 05:34
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
CNA, primării May 14, 2006

Nu mi-a trecut prin minte (recunosc că îmi sunt puţin clare atribuţiile CNA), dar poate fi o cale. Eu am scris tembeliziunii respective acum ceva timp. Rezultat notabil, la puţin timp celelelate au copiat modelul tremei...

În schimb, mi se pare inadmisibil să existe indicatoare rutiere şi diverse indicatoare din acestea electronice noi (nu ştiu exact cum se numesc, afişează diferite anunţuri din partea primăriilor etc.) cu texte fără diacritice sau fără diacriticel
... See more
Nu mi-a trecut prin minte (recunosc că îmi sunt puţin clare atribuţiile CNA), dar poate fi o cale. Eu am scris tembeliziunii respective acum ceva timp. Rezultat notabil, la puţin timp celelelate au copiat modelul tremei...

În schimb, mi se pare inadmisibil să existe indicatoare rutiere şi diverse indicatoare din acestea electronice noi (nu ştiu exact cum se numesc, afişează diferite anunţuri din partea primăriilor etc.) cu texte fără diacritice sau fără diacriticele limbii române. Televiziunile sunt în genere private, indicatoarele respective sunt achiziţionate pe banii noştri.

[Editat la 2006-05-14 14:50]
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 05:34
English to Romanian
Bonsoar, Prezidant! May 16, 2006

Iar la încheierea interviului (în direct, acum câteva minute, la un post TV de ştiri):
Prezidant, mersi bocu!
Hal(al) şi de limba franceză a unora...
Lăsând la o parte că la Strasbourg era 16:30, nicidecum "soar".


[Edited at 2006-05-16 16:32]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:34
English to Romanian
Sunt în vogă liceencele :) May 26, 2006

O greşeală care mai mult m-a amuzat...
Acum ceva timp, i s-a atras atenţia unei mari vedete TV că a pronunţat cuvântul "liceeancă". Iar acum, tam-nesam, dau peste acelaşi cuvânt într-un mare cotidian central: "Liceeni cu insolenta proprie varstei, inabusita de smoching, liceence in rochii lungi, dar cu sandale de plaja...".
În
... See more
O greşeală care mai mult m-a amuzat...
Acum ceva timp, i s-a atras atenţia unei mari vedete TV că a pronunţat cuvântul "liceeancă". Iar acum, tam-nesam, dau peste acelaşi cuvânt într-un mare cotidian central: "Liceeni cu insolenta proprie varstei, inabusita de smoching, liceence in rochii lungi, dar cu sandale de plaja...".
În ritmul acesta, îl voi găsi în DOOM3.

[Editat la 2006-05-26 05:58]
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:34
English to Romanian
Un nou tip de critic Jun 8, 2006

Chiar acum, într-o emisiune pe TVR1, sub numele domnului Dan C. Mihăilescu a apărut menţiunea "critic literal".
...


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 05:34
English to Romanian
TVL(ame)1... Jun 8, 2006

Maria Diaconu wrote:

Chiar acum, într-o emisiune pe TVR1, sub numele domnului Dan C. Mihăilescu a apărut menţiunea "critic literal".
...


Iată unde ajung banii noştri


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Îl răzgândeşte sau nu îl răzgândeşte? :-) Jun 18, 2006

"Pentru a-l razgindi pe Lucescu jr., George Copos a promis achitarea de urgenta a restantelor financiare catre jucatori, in timp ce suporterii, aceiasi care au reusit sa-l convinga sa revina dupa ce a fost demis timp de 12 ore, au postat mai multe mesaje de solidaritate cu antrenorul pe diverse site... See more
"Pentru a-l razgindi pe Lucescu jr., George Copos a promis achitarea de urgenta a restantelor financiare catre jucatori, in timp ce suporterii, aceiasi care au reusit sa-l convinga sa revina dupa ce a fost demis timp de 12 ore, au postat mai multe mesaje de solidaritate cu antrenorul pe diverse site-uri."

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=5778&art=14034&cHash=3dd2b9f277



[Edited at 2006-06-18 19:54]
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 05:34
English to Romanian
Curat "inopinant"! Jun 27, 2006

Încerc să repostez mesajul. Scuze dacă va ieşi... altceva, nu se ştie ce.

Mulţumesc moderatoarei!

Dacă un sit de calitatea (informativ/jurnalistică) a lui Hotnews scrie "vizită inopinantă"
http://www.hotnews.ro/articol_na_51217-Traian-Basescu-inspecteaza-spitalele-romanesti.htm
atunci ce pretenţii s�
... See more
Încerc să repostez mesajul. Scuze dacă va ieşi... altceva, nu se ştie ce.

Mulţumesc moderatoarei!

Dacă un sit de calitatea (informativ/jurnalistică) a lui Hotnews scrie "vizită inopinantă"
http://www.hotnews.ro/articol_na_51217-Traian-Basescu-inspecteaza-spitalele-romanesti.htm
atunci ce pretenţii să mai avem de la alţii?
Collapse


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 05:34
Romanian to English
+ ...
hotnews Jun 28, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:

Încerc să repostez mesajul. Scuze dacă va ieşi... altceva, nu se ştie ce.

Mulţumesc moderatoarei!

Dacă un sit de calitatea (informativ/jurnalistică) a lui Hotnews scrie "vizită inopinantă"
http://www.hotnews.ro/articol_na_51217-Traian-Basescu-inspecteaza-spitalele-romanesti.htm
atunci ce pretenţii să mai avem de la alţii?



Nu este prima şi cea mai gravă greşeală semnalată pe HotNews.ro.

Eu am auzit numai de rele despre HotNews.ro şi mi se pare a fi un portal de ştiri făcut de către amatori. Cred că un procent de 90% din conţinut nu le aparţine (sunt preluări din alte surse), iar cele câteva ştiri pe zi scrise de ei sunt, de cele mai multe ori, inexacte sau prost redactate. Plus că nu scriu cu diacritice!

Mie mi-a plăcut ultima frază a stirii de mai jos:

Ministrul de Externe, Mihai Razvan Ungureanu, a raspuns in direct postului de televiziune american, CNN despre situatia gripei aviare din Romania si masurile luate de autoritati.

In dezbaterea televizata ministrul roman, aflat in vizita la New York, a declarat ca executivul a reactionat prompt pentru evitarea extinderii gripei aviare si a precizat ca Romania este o tara sigura care va lua toate masurile necesare pentru ca virusul gripei aviare sa apara si la om.

HotNews.ro, 19 oct 2005


Sau: un screenshot din 26 martie 2006:
http://xs74.xs.to/pics/06131/hnews.jpg


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 05:34
Spanish to Romanian
+ ...
Este un site de tip "revista presei" Jun 28, 2006

Bogdan Honciuc wrote:

Cred că un procent de 90% din conţinut nu le aparţine (sunt preluări din alte surse)


Cam asta este şi ideea site-ului.
Oferă utilizatorilor o revistă a presei permanent actualizată.
Cel puţin aşa înţeleg eu din pagina "Cine suntem"
Redau mai jos:

HotNews.ro reprezinta primul proiect de succes al Asociatiei Editorilor de Presa On-line, lansat pe Internet din aprilie 2000, sub numele RevistaPresei.ro.

Site-ul inregistreaza acum peste 800.000 de vizitatori pe luna, aproximativ 3.500.000 de pagini afisate lunar, cu o frecventa de 34.000 – 35.000 de vizitatori pe zi, in zilele lucratoare, conform statisticilor intocmite de firma internationala de monitorizare Internet WebTrends si de catre compania autohtona Trafic.ro.

HotNews.ro este un site actualizat 24 de ore din 24, cu cele mai importante stiri, comentarii si analize, din toate sursele credibile pe care le avem la dispozitie. Materialele jurnalistice sunt difuzate in format text, audio, video sau foto.

sursa: http://www.hotnews.ro/articol.php?a=19837




[Editat la 2006-06-28 07:51]


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 05:34
English to Romanian
Agree Jun 28, 2006

Nicolae Zarna wrote:

Bogdan Honciuc wrote:

Cred că un procent de 90% din conţinut nu le aparţine (sunt preluări din alte surse)


Cam asta este şi ideea site-ului.
Oferă utilizatorilor o revistă a presei permanent actualizată.
Cel puţin aşa înţeleg eu din pagina "Cine suntem"

sursa: http://www.hotnews.ro/articol.php?a=19837



[Editat la 2006-06-28 07:51]


Exact, de-asta apreciez şi eu acest sit. Mă pun la punct cu ştirile (importante sau neimportante, fleacuri sau barfe - cum vrea fiecare) într-un timp foarte scurt, fără să cheltuiesc bani, făcând eu selecţia şi putând să citesc originalul dacă doresc. La început am făcut comparaţii şi am constatat că rezumatele articolelor redau obiectiv conţinutul respectiv.

Evident că 90% (sau mai mult) din conţinut nu le aparţine. Doamne fereşte de un sit (de revistă a presei) care să vină acum cu 90% conţinut original! Şi aşa bat destui câmpii.

Siturile străine de acest fel sunt foarte populare şi costă bani.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 05:34
German to Romanian
+ ...
Inopinant a ajuns şi în EVZ! Jun 28, 2006

"La un control ***inopinant***, DSVSA a gasit nereguli la procesul de fabricare a painii si legate de modul in care morarii si brutarii respecta normele igienico-sanitare la locul de munca."

http://www.evz.ro/article.php?artid=263693


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Hal(al) de limba romana






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »