Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7] >
Afiliere membru ProZ.com (beneficii, oferte, promoţii)
Thread poster: Valentin Alupoaie
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Blue Board Nov 30, 2005

Pentru mine, una din cele mai utile secţiuni este Blue Board. Consultând Blue Board am reuşit să economisesc timp şi bani. Nu am mai răspuns la cereri de ofertă şi nu am mai preluat comenzi de la clienţi care au creat probleme. E o treabă foarte riscantă să faci o lucrare pentru o agenţie fără să ştii nimic despre ea.

Dacă am reţinut eu bine, Blue Board cuprinde vreo 5.000 de outsourceri
... See more
Pentru mine, una din cele mai utile secţiuni este Blue Board. Consultând Blue Board am reuşit să economisesc timp şi bani. Nu am mai răspuns la cereri de ofertă şi nu am mai preluat comenzi de la clienţi care au creat probleme. E o treabă foarte riscantă să faci o lucrare pentru o agenţie fără să ştii nimic despre ea.

Dacă am reţinut eu bine, Blue Board cuprinde vreo 5.000 de outsourceri, mai mult decât orice alt serviciu similar. Fie şi numai pentru Blue Board, Platinum merită toţi banii. Eu mi-am prelungit deja membership-ul cu încă 1 an.



[Edited at 2005-11-30 15:11]
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 06:33
English to Romanian
Comunitatea românească Nov 30, 2005

Cristiana Coblis wrote:

Ţinând cont că este o promţie unică şi irepetabilă, am profitat imediat de ea În plus, este oferită numai unui număr mic de comunităţi locale, alese în funcţie de unele criterii (activitate, potenţial etc.), foarte lăudabilă iniţiativă.


Mă bucur enorm să aud aşa ceva! Întotdeauna m-am întrebat cum oare se vede comunitatea asta a noastră din afară


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 06:33
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
foarte bine Nov 30, 2005

Maria Diaconu wrote:
Întotdeauna m-am întrebat cum oare se vede comunitatea asta a noastră din afară

Se vede bine, dragă Forumul românesc şi activitatea generată de români pe sit este bună şi este apreciată


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:33
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Romanian SC (subcommunity) Nov 30, 2005

Maria Diaconu wrote:
Mă bucur enorm să aud aşa ceva! Întotdeauna m-am întrebat cum oare se vede comunitatea asta a noastră din afară


Suntem văzuţi mai bine decât vă închipuiţi. Am vorbit de multe ori cu Henry şi m-a întrebat mereu de România, pe care o cunoaşte. Şi acum, dacă vă uitaţi pe profilul lui, scrie că e din România.

Dar nu e numai o nostalgie, pentru că fiecare comunitate e monitorizată în permanenţă. După părerea mea, comunitatea noastră s-a maturizat foarte mult în ultimii ani şi asta se vede şi în afară.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 06:33
English to Romanian
Comunitatea română de pe ProZ Nov 30, 2005

Cred că au constatat şi alţii: de mai multă vreme, pe forumul român apar din ce în ce mai des postări de care mă simt efectiv interesat, îmi sunt utile, aştept cu nerăbdare să găsesc în Inbox mesaje expediate de la ProZ.com.
Felicitări făptuitorilor))


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:33
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Detalii de plată Dec 1, 2005

Detaliile de plată pot fi citite aici, dacă folosiţi Unicode.

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 06:33
English to Romanian
Întrebare - proz.com ID number Dec 1, 2005

Scuze pentru întrebare, dacă sună ciudat, dar poate s-au întrebat şi alţii acelaşi lucru: la ce rubrică din ordinul de plată este indicat să menţionez numărul de înregistrare de pe proz.com (ID number)? Nu de alta, dar să nu înţeleagă cine ştie ce operatorii de la bancă

[Edited at 2005-12-01 16:27]


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 06:33
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
comentarii/observaţii Dec 1, 2005

Nu în altă parte. Acolo se scrie de obicei scopul plăţii sau alt mesaj către destinatarul plăţii. Make it short, ca să evitaţi pierderi de info

 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:33
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Da Dec 1, 2005

Cristiana Coblis wrote:

Nu în altă parte. Acolo se scrie de obicei scopul plăţii sau alt mesaj către destinatarul plăţii. Make it short, ca să evitaţi pierderi de info


Formularele pot să difere. Dacă nu e clar unde se scriu observaţiile sau comentariile, întrebaţi-l pe impiegatul de la ghişeu.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 06:33
English to Romanian
Mulţumesc pentru info Dec 1, 2005

E bine de ştiut dinainte; mâine am de gând să execut operaţiunea şi sper să decurgă bine

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 06:33
English to Romanian
Posibilă utilizare pentru browniz Dec 1, 2005

În caz că nu v-a sărit în ochi, îmi permit să vă semnalez acest fir iniţiat de Henry:
http://www.proz.com/topic/39719


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 06:33
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
călduroase felicitări noilor platinum! Dec 2, 2005

O decizie foarte înţeleaptă

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 06:33
English to Romanian
Dan Mărăşescu, Platiniştii îţi mulţumesc! Dec 7, 2005

Am plătit la Unicredit la prânz, i-am trimis lui Dan scan după ordinul de plată la 21:45 şi la 22:15 mi-a venit confirmarea de la ProZ.
Asta zic şi eu operativitate!


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:33
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Cu plăcere Dec 7, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

Am plătit la Unicredit la pr�nz, i-am trimis lui Dan scan după ordinul de plată la 21:45 şi la 22:15 mi-a venit confirmarea de la ProZ.
Asta zic şi eu operativitate!


Cred că eram la masă, de aia am întârziat atât.

Mulţumesc că te-ai gândit la micul meu rol, dar chiar îmi face plăcere. Deocamdată, comunitatea noastră s-a mişcat foarte bine. Sunt convins că, în urma ofertei, se va dubla cel puţin numărul membrilor Platinum din România.

Profit de ocazie şi vă semnalez că am completat şi actualizat informaţiile detaliate despre ofertă: http://www.proz.com/plat?viewPage=local_payment&locale=ro

Pagina poate fi vizualizată numai de cine a declarat în profil că locuieşte în România. Îi rog pe traducătorii români din străinătate care vor să profite de ofertă să mă contacteze direct pentru informaţii.

Dan


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 06:33
German to Romanian
+ ...
De care factură trebuie cerută la proz? Dec 7, 2005

După ce m-am platinizat, am primit de la proz.com un fel de factură electronică. La sfârşitul mailului e o notă:

"If this receipt is insufficient for tax purposes in your
jurisdiction, please submit a support request with details about
the required format, and a new receipt will be issued to you:
http://www.proz.com/support?type=payment&mode=ask"... See more
După ce m-am platinizat, am primit de la proz.com un fel de factură electronică. La sfârşitul mailului e o notă:

"If this receipt is insufficient for tax purposes in your
jurisdiction, please submit a support request with details about
the required format, and a new receipt will be issued to you:
http://www.proz.com/support?type=payment&mode=ask"

Cum trebuie să fie factura, ca sa fie bună şi la noi în România? Eu încă nu am cerut-o, că habar n-am exact ce să le cer. Precis ca să fie valabilă la noi, factura trebuie să fie în primul rand în limba română. Dar ţi-o dă proz.com în română? Dacă nu, se dă la tradus, că cred că nu-i voie să ţi-o traduci tu singur. Dar în rest, cum trebuie să fie? Doar să aibă o semnătură şi o ştampilă în original şi să ţi-o trimită prin poşta normală? Că dacă o trimit tot pe e-mail şi o scoţi la imprimantă, nu mai are semnătura şi ştampila în original şi nu se ştie dacă o primeşte la Ad. Financiară, adică na, să o poţi băga la cheltuieli deductibile. Sau cum e?
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Afiliere membru ProZ.com (beneficii, oferte, promoţii)






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »