Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >
Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor
Thread poster: serious
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:22
German to Romanian
+ ...
noutăţi la noutăţi Jun 28, 2010

http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=20040
OUG nr. 58/2010 a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 431 din 28 iunie 2010.

1. Ordonanta stabileste recalificarea oricarei activitati care indeplineste conditiile pentru a fi considerata activitate dependenta, aplicand principiul prevalentei economicului asupra juridicului.

Voi ce înţelege
... See more
http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=20040
OUG nr. 58/2010 a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 431 din 28 iunie 2010.

1. Ordonanta stabileste recalificarea oricarei activitati care indeplineste conditiile pentru a fi considerata activitate dependenta, aplicand principiul prevalentei economicului asupra juridicului.

Voi ce înţelegeţi prin "principiul prevalentei economicului asupra juridicului"?

2. Totodata, se stabileste unui plafon minim pentru venitul net anual dintr-o activitate independenta determinat pe baza de norme de venit la nivel de un salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la momentul stabilirii normei de venit, inmultit cu 12.

Adică indiferent dacă eu realizez mai puţin într-un an, mă obligă să plătesc impozit la 600 lei x 12 = 7.200 x 16% = 1.152 lei.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:22
English to Romanian
Întrebare referitoare la norma de venit Jun 28, 2010

cornelia mincu wrote:

2. Totodata, se stabileste unui plafon minim pentru venitul net anual dintr-o activitate independenta determinat pe baza de norme de venit la nivel de un salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la momentul stabilirii normei de venit, inmultit cu 12.

Adică indiferent dacă eu realizez mai puţin într-un an, mă obligă să plătesc impozit la 600 lei x 12 = 7.200 x 16% = 1.152 lei.


Această sumă este stabilită pentru venituri din activitatea independentă "traduceri", sau cum? Scuze, vreau să fiu sigură că am înţeles exact.


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:22
German to Romanian
+ ...
norma de venit Jun 28, 2010

Maria Diaconu wrote:


Această sumă este stabilită pentru venituri din activitatea independentă "traduceri", sau cum? Scuze, vreau să fiu sigură că am înţeles exact.


Eu înţeleg că este valabilă pentru orice activitate independentă, deci şi traduceri...


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 21:22
English to Romanian
+ ...
Norma de venit... Jun 28, 2010

nu se aplica in cazul traducatorilor, in niciun caz. Exista un nomenclator cu activitatile la care se aplica norma de venit...

 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 21:22
English to Romanian
+ ...
Norma de venit... Jun 28, 2010

exista deja pentru cei din domeniul it. Ea varia de la administratie la administratie (in functie de localitate).
D.ex. la sectorul 2, norma de venit pt domeniul IT insumeaza in momentul de fata 21.550 ron, impozitul pe venit aferent fiind de 3448 ron/an, platibil trimestrial (adica 862 ron/trimestru). La aceste sume se adauga impozitele aferente pensiei si sanatatii (pana acum cuantumul fiind la latitudinea beneficiarului, ex. salariu minim sau alte valori).
Tipul asta de impozitare
... See more
exista deja pentru cei din domeniul it. Ea varia de la administratie la administratie (in functie de localitate).
D.ex. la sectorul 2, norma de venit pt domeniul IT insumeaza in momentul de fata 21.550 ron, impozitul pe venit aferent fiind de 3448 ron/an, platibil trimestrial (adica 862 ron/trimestru). La aceste sume se adauga impozitele aferente pensiei si sanatatii (pana acum cuantumul fiind la latitudinea beneficiarului, ex. salariu minim sau alte valori).
Tipul asta de impozitare ii avantajeaza pe unii, si ii dezavantajeaza pe altii.
Pragul acesta nou care se vehiculeaza nu mi se pare impovarator (daca in calitate de profesionist independent nu castigi 600 ron/luna ar fi mai indicat sa te angajezi).
Problema este alta (cum spunea si Ovidiu intr-un post recent): faptul ca unii se lasa exploatati de altii, duc preturile de rapa, traiesc la limita subzistentei si nici nu se gandesc la plata impozitelor. De aceea, dragi colegi, care trimiteti oferte cu 8 ron/pagina, trebuie sa cereti mai mult si sa nu va lasati pacaliti de "srl-urile exploatatoare" pentru ca rezultatele se vad tot pe nota dvs. de plata.
Collapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:22
German to Romanian
+ ...
cu norme sau fără norme Jun 28, 2010

eu deja nu mai înţeleg nimic.
activitatea de traduceri este independentă sau dependentă?
Dacă mă uit la pct. c) "beneficiarul de venit contribuie numai cu prestaţia fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu şi cu capitalul propriu", mie mi se pare că aici se poate înscrie absolut orice activitate, de la măturător (cu prestaţia fizică) la doctor docent în x domeniu (cu prestaţia intelectuală).
În privinţa normei de venit, într-adevăr, până acum nu s-a
... See more
eu deja nu mai înţeleg nimic.
activitatea de traduceri este independentă sau dependentă?
Dacă mă uit la pct. c) "beneficiarul de venit contribuie numai cu prestaţia fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu şi cu capitalul propriu", mie mi se pare că aici se poate înscrie absolut orice activitate, de la măturător (cu prestaţia fizică) la doctor docent în x domeniu (cu prestaţia intelectuală).
În privinţa normei de venit, într-adevăr, până acum nu s-a pus problema acesteia în domeniul nostru, de traduceri. Dar de acum înainte? Nu e textul clar sau nu mai înţeleg eu româneşte...
Nu cred că problema trebuie pusă "daca in calitate de profesionist independent nu castigi 600 ron/luna ar fi mai indicat sa te angajezi". Unii dintre noi sunt şi angajaţi şi PFA. Mi se pare normal să plătesc impozit la cât câştig, poate peste cei 7200 pe an, poate sub ei, dar nu să mi se impună o normă (dacă se impune la traducători). Cum spuneam...nu mai înţeleg nimic!
Collapse


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 21:22
English to Romanian
+ ...
parerea mea Jun 28, 2010

cornelia mincu wrote:

eu deja nu mai înţeleg nimic.
activitatea de traduceri este independentă sau dependentă?

Nu cred că problema trebuie pusă "daca in calitate de profesionist independent nu castigi 600 ron/luna ar fi mai indicat sa te angajezi". Unii dintre noi sunt şi angajaţi şi PFA.


Corect!
Ma refeream strict la cei care sunt doar pfa. Si insist, cuantumul e rezonabil. Castig si eu, si statul, in limitele bunului simt, nu cu japca.

Referitor la dependenta/independenta, lucrurile sunt destul de clare.

Principiul prevalentei economicului asupra juridicului. Adica:
Fondul este mai important decat forma
In cazul in care exista diferente intre fondul sau natura economica a unei operatiuni sau tranzactii si forma sa juridica, entitatea va inregistra in contabilitate aceste operatiuni, cu respectarea fondului economic al acestora

Pe romaneste, daca esti angajat deghizat in pfa, atunci activitatea este dependenta (ex. aceeasi suma lunar, primita de la acelasi client).


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 21:22
English to Romanian
+ ...
daca ma gandesc mai bine Jun 28, 2010

Cristina Anghel wrote:

cornelia mincu wrote:

eu deja nu mai înţeleg nimic.
activitatea de traduceri este independentă sau dependentă?

Nu cred că problema trebuie pusă "daca in calitate de profesionist independent nu castigi 600 ron/luna ar fi mai indicat sa te angajezi". Unii dintre noi sunt şi angajaţi şi PFA.


Corect!
Ma refeream strict la cei care sunt doar pfa. Si insist, cuantumul e rezonabil. Castig si eu, si statul, in limitele bunului simt, nu cu japca.

Referitor la dependenta/independenta, lucrurile sunt destul de clare.

Principiul prevalentei economicului asupra juridicului. Adica:
Fondul este mai important decat forma
In cazul in care exista diferente intre fondul sau natura economica a unei operatiuni sau tranzactii si forma sa juridica, entitatea va inregistra in contabilitate aceste operatiuni, cu respectarea fondului economic al acestora

Pe romaneste, daca esti angajat deghizat in pfa, atunci activitatea este dependenta (ex. aceeasi suma lunar, primita de la acelasi client).


Ma refer si la cei care sunt si pfa si angajati in acelasi timp. Calitatea de activitate "dependenta" este clara, deoarece nu ar mai fi nevoia de job, daca activitatea
independenta ar fi suficient de "independenta".

Sper sa nu ma urasca chiar toti colegii de pe proz, pentru ca spun lucrurilor pe nume...


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 21:22
Spanish to Romanian
+ ...
Oare? Jun 28, 2010

Cristina Anghel wrote:
Ma refer si la cei care sunt si pfa si angajati in acelasi timp. Calitatea de activitate "dependenta" este clara, deoarece nu ar mai fi nevoia de job, daca activitatea
independenta ar fi suficient de "independenta".



Cu tot respectul, nu este chiar atât de clar ... abordările atât de tranşante nu fac nimănui bine.
Avem nenumăraţi colegi medici, avocaţi, ingineri ... care îşi practică profesia şi oferă în acelaşi timp excelente servicii de traduceri pe specializarea lor ... eu personal nu înţeleg nimic din fraza:
- nu ar mai fi nevoia de job, daca activitatea independenta ar fi suficient de "independenta" -


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:22
German to Romanian
+ ...
dependent-independent Jun 28, 2010

Calitatea de activitate "dependenta" este clara, deoarece nu ar mai fi nevoia de job, daca activitatea independenta ar fi suficient de "independenta".

Sper sa nu ma urasca chiar toti colegii de pe proz, pentru ca spun lucrurilor pe nume... [/quote]

Daca eu pe lângă jobul de bază mai fac şi traduceri la mine acasă, poate mai câştig şi din drepturi de autor că scriu pt o revistă, mai cânt şi sâmbăta pe la nunţi şi duminica pe la biserici (glumesc, dar poat
... See more
Calitatea de activitate "dependenta" este clara, deoarece nu ar mai fi nevoia de job, daca activitatea independenta ar fi suficient de "independenta".

Sper sa nu ma urasca chiar toti colegii de pe proz, pentru ca spun lucrurilor pe nume... [/quote]

Daca eu pe lângă jobul de bază mai fac şi traduceri la mine acasă, poate mai câştig şi din drepturi de autor că scriu pt o revistă, mai cânt şi sâmbăta pe la nunţi şi duminica pe la biserici (glumesc, dar poate unii chiar le fac pe toate), cine ce are cu mine şi îmi spune: "Calitatea de activitate "dependenta" este clara, deoarece nu ar mai fi nevoia de job, daca activitatea independenta ar fi suficient de "independenta"? Faptul că am un job de bază, full time şi o activitate independentă pe lângă, pe munca mea şi timpul meu...nu văd unde e minusul. Mie mi se pare un plus...
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 21:22
Romanian to English
+ ...
Dependenta-independenta Jun 28, 2010

Nu cred ca o relatie independenta se defineste prin independenta absoluta in sensul financiar-cantitativ, ci prin natura ei juridica: iti stabilesti termenii, accepti sau nu un angajament, nu-ti dicteaza nimeni programul etc.

Eu vad problema la acel punct f) cu "orice alte elemente" care lasa loc unor interpretari arbitrare - un prestator depinde intotdeauna de clienti si de comenzi, nu?... Ce poate fi independenta mai mare decat libertatea de a-mi alege programul, de a-mi stabili t
... See more
Nu cred ca o relatie independenta se defineste prin independenta absoluta in sensul financiar-cantitativ, ci prin natura ei juridica: iti stabilesti termenii, accepti sau nu un angajament, nu-ti dicteaza nimeni programul etc.

Eu vad problema la acel punct f) cu "orice alte elemente" care lasa loc unor interpretari arbitrare - un prestator depinde intotdeauna de clienti si de comenzi, nu?... Ce poate fi independenta mai mare decat libertatea de a-mi alege programul, de a-mi stabili tarifele, de a refuza angajamente si lucrari - ceea ce nu-ti poti permite ca angajat, deghizat sau nu -, de a lucra pe propriul calculator?

Si pana la urma, ma gandesc ca firmele vor continua sa lucreze cu aceeasi configuratie si garda de PFA-uri, de la contabil pana la femeia de serviciu, si nu vor plati nimic in plus pana la primul control care va stabili altfel... (care poate fi contestat oricand in instanta, cu asemenea portite, nu?)
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 21:22
Romanian to English
+ ...
"Suficient" de independenta Jun 28, 2010

Cristina Anghel wrote:

Ma refer si la cei care sunt si pfa si angajati in acelasi timp. Calitatea de activitate "dependenta" este clara, deoarece nu ar mai fi nevoia de job, daca activitatea
independenta ar fi suficient de "independenta".



Chiar daca esti "absolut" independent, cu 10 clienti stabili, fiecare cu un volum de comenzi suficient pentru trai, teoretic exista posibilitatea ca toti sa reduca volumul in scurt timp - mai ales in vremuri de criza. Adio independenta.

Pe piata nu prea exista independenta daca o interpretam doar ca volum al unei surse de venit. In acest sens, absolut independent e acela care traieste in munti, are un teren pe care cultiva toata hrana necesara, si nimic din ce are nevoie nu depinde de un alt om.


 
cristina48
cristina48
Local time: 21:22
English to Romanian
+ ...
Cu tristeţe... Jun 28, 2010

Îmi pare rău că am început aşa sumbru însă, realitatea pe care o trăim mă face să-mi pierd orice urmă de umor, chiar autoimpus:(
Şi ca să mă explic, tocmai am citit un articol din care reproduc doar titlul "PFA şi drepturi de aut
... See more
Îmi pare rău că am început aşa sumbru însă, realitatea pe care o trăim mă face să-mi pierd orice urmă de umor, chiar autoimpus:(
Şi ca să mă explic, tocmai am citit un articol din care reproduc doar titlul "PFA şi drepturi de autor, specii pe cale de dispariţie" http://www.capital.ro/articol/pfa-si-drepturi-de-autor-specii-pe-cale-de-disparitie-136375.html
Singura veste ceva mai bună e faptul că aceste modificări vor fi atacate la CC de PNL şi PSD prin Avocatul Poporului. Dacă însă facem săpături să vedem cine e şi de unde provine acesta, poate că vestea nu e chiar bună:(
Există soluţii, dar fiecare trebuie să le găsească pe cele mai potrivite... Vă doresc succes şi nu uitaţi: nu a fost niciodată să nu fie cumva!
Collapse


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 21:22
English to Romanian
+ ...
nu inteleg nemultumirea Jun 28, 2010

Pana la urma, nu inteleg care este nemultumirea? Din principiu?
Datorita faptului ca se reduce impozitul? Pentru o activitate independenta, un venit de minim 600 ron/luna mi se pare ridicol de mic.
Daca ne cramponam de termen "dependenta"/"independenta" nu ajungem nicaieri. Daca tragem linie, sub ea nu pot fi decat 2 concluzii: esti independent sau nu esti independent. De aici parerea mea ca trebuie regandita structura activitatii de independent, pentru a fi cu adevarat independent (
... See more
Pana la urma, nu inteleg care este nemultumirea? Din principiu?
Datorita faptului ca se reduce impozitul? Pentru o activitate independenta, un venit de minim 600 ron/luna mi se pare ridicol de mic.
Daca ne cramponam de termen "dependenta"/"independenta" nu ajungem nicaieri. Daca tragem linie, sub ea nu pot fi decat 2 concluzii: esti independent sau nu esti independent. De aici parerea mea ca trebuie regandita structura activitatii de independent, pentru a fi cu adevarat independent (in limitele posibilului, pt. ca asa nici in creierul muntilor nu esti 100% independent, tot trebuie sa platesti impozit si bir naturii: lupilor, ursilor etc.). Si nu doar la nivel afirmativ, ci in mod real. Adica, venituri suficient de mari, care sa acopere si impozitul.
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 21:22
Romanian to English
+ ...
"Suficient" e insuficient definit Jun 28, 2010

Cristina Anghel wrote:

Adica, venituri suficient de mari, care sa acopere si impozitul.


Problema e ca impozitele si toate celelalte contributii tot cresc, si cresterea tarifelor nu poate tine pasul cu cresterea birurilor. Sa luam de ex. TVA + 5%, care se reflecta intr-o crestere de aprox. 4% a tarifelor mele, plus 10% contributiile sociale fata de cat plateam pana acum (ca sa nu mai vorbim de aberanta cotizatie de somaj) - asta ca sa luam doar cele "esentiale" - oare vor fi clientii multumiti de o marire a tarifelor cu 15%? Apropo de somaj, nu inteleg in ce conditii as putea eu ca liber-profesionist solicita indemnizatia de somaj: daca nu am comenzi timp de o luna? etc etc.

Fiind sub "linistitoarea" umbrela a profesiilor liberale, nu cred ca trebuie sa ne facem griji, insa profesiile liberale devin mai putin liberale nu din incompetenta acestor liber-profesionisti, ci din cauza conditiilor fiscale prin care chiar aceasta profesie devine similara cu o relatie de angajare clasica ("dependenta"). Adica platesc la fel de multe biruri, insa fara siguranta (macar relativa a) aceluiasi salariu si luna viitoare.

[Edited at 2010-06-28 17:45 GMT]


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »