Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15]
Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor
Thread poster: serious
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 19:32
English to Romanian
Ba da Feb 22, 2012

OvidiuKatz wrote:

Declaraţia 220 nu trebuie depusă decât în primul an de activitate, ceea ce nu e cazul la tine, că tu lucrezi deja de mai mulţi ani, din câte ştiu; 220 este declaraţia aia de venituri estimate, de asta se depune doar în primul an, adică o depun doar cei care nu au mai avut deloc venituri din activitatea independentă respectivă până acum, doar aceia depun 220, ca să li se poată calcula plăţile anticipate cu titlu de impozit. În rest, plăţile anticipate cu titlu de impozit se calculează în funcţie de veniturile anului precedent, deci în baza declaraţiei 200. Deci acuma plăţile anticipate pe 2012 se calculează în funcţie de veniturile realizate în 2011. Pe bune!


NU!

La Cluj, NU!

Mi s-a cerut si anul trecut, 220. De fapt, mi s-a REcerut.

D-na de la ghiseu chiar mi-a facut observatie ca nu am depus-o constant, pentru ca, din cauza asta, s-au produs niste incurcaturi cu calcularea impozitului. Pana la urma, le-am descalcit. Si am platit si o mica penalizare.

Ce ai scris tu aici:

În rest, plăţile anticipate cu titlu de impozit se calculează în funcţie de veniturile anului precedent, deci în baza declaraţiei 200.


am intrebat si eu.

Raspunsul a fost NU, se depune anual.



Lara, multumesc, le-am descalcit, azi le trimit pe toate 3.

[Edited at 2012-02-22 10:08 GMT]


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 19:32
English to Romanian
Finantele dorm in post Feb 24, 2012

Sa va mai spun una:

Acum cateva zile, matusa ma anunta ca a gasit in cutia postala o hartie de la Finante. E datata 06.12.2011. A gasit-o de-abia acum pentru ca in blocul cu pricina se fac lucrari de reamenajare si nu trece lumea des pe acolo. In fine.

Hartia spune ca Finantele mi-au trimis prin Posta, cu confirmare de primire, deciziile de impunere fiscala pe anul 2010. Si ca hartiile s-au intors la ei, pe motiv de "Avizat/Reavizat/Expirat termen de pastrare", motiv pe
... See more
Sa va mai spun una:

Acum cateva zile, matusa ma anunta ca a gasit in cutia postala o hartie de la Finante. E datata 06.12.2011. A gasit-o de-abia acum pentru ca in blocul cu pricina se fac lucrari de reamenajare si nu trece lumea des pe acolo. In fine.

Hartia spune ca Finantele mi-au trimis prin Posta, cu confirmare de primire, deciziile de impunere fiscala pe anul 2010. Si ca hartiile s-au intors la ei, pe motiv de "Avizat/Reavizat/Expirat termen de pastrare", motiv pentru care ma roaga ca, in termen de 3 zile, sa ma prezint la ei, pentru inmanarea deciziilor de impunere.

In anul 2010 eu eram inca in concediu de ingrijire copil.

Asta una la mana.

In vara lui 2011 am platit tot ce era de platit - am scris in postul anterior de incurcatura cu plata impozitului, din cauza lipsei declaratiei ANUALE de impozitare anticipata.

Na, intrand eu putin in panica, intru pe site-ul Finantelor si gasesc acolo un .pdf, in care sunt mentionate numele persoanelor de contact, adresele de mail si numarul de telefon PENTRU ASISTENTA CONTRIBUABILI PRIN E-MAIL. Retineti acest lucru.

Trimit un e-mail persoanei responsabile, ii explic ca sunt la o distanta considerabila de domiciliul fiscal (vreo 700 de km), ca nu ma pot prezenta fizic la ghiseu (doar de-aia si apelez la asistenta prin e-mail), ii dau datele mele fiscale si o rog sa verifice daca in baza lor de date figurez cu intarzieri la plata impozitelor sau cu alte neregularitati.

Si asistenta prin e-mail imi raspunde:

Buna ziua,

In conformitate cu art.14 si 19 din OMFP nr.1338/2008 pentru aprobarea Procedurii privind indrumarea si asistenta contribuabililor de catre organele fiscale, “cererile formulate de catre contribuabili in vederea acordarii asistentei in scris vor include, in mod obligatoriu, urmatoarele date de identificare: nume si prenume sau denumirea societatii, domiciliul fiscal, precum si codul de identificare fiscala.”, in caz contrar contribuabilii vor fi instiintati despre necesitatea respectarii acestor conditii.

Potrivit art.3 din OMFP nr.1338/2008 coroborat cu art.33 din OG nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicat, pentru a beneficia de asistenta, contribuabilii se pot adresa cu cereri organelor fiscale competente, adica organelor fiscale in a carui raza teritoriala se afla domiciliul fiscal al contribuabilului.

Avand in vedere prevederilor legale mai sus prezentate, va invitam sa va adresati organului fiscal in a carui raza teritoriala se afla domiciliul dvs. fiscal, solicitarea trebuie sa contina in mod obligatoriu datele de identificare ale contribuabilului, deasemenea solicitarea trebuie formulata intr-un mod clar si concis.


Sa mai zic ceva?
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:32
English to Romanian
Domiciliul fiscal Feb 24, 2012

Serenity wrote:

Trimit un e-mail persoanei responsabile, ii explic ca sunt la o distanta considerabila de domiciliul fiscal (vreo 700 de km), ca nu ma pot prezenta fizic la ghiseu (doar de-aia si apelez la asistenta prin e-mail), ii dau datele mele fiscale si o rog sa verifice daca in baza lor de date figurez cu intarzieri la plata impozitelor sau cu alte neregularitati.



Dar... scuză-mi întrebarea personală... de ce nu-ţi schimbi domiciliul ăsta fiscal, de ce nu-ţi schimbi buletinul şi nu te înregistrezi acolo unde trăieşti de fapt? De ce te mai complici atâta? Cu mătuşa, cu blocul în reparaţii... zău!


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 19:32
English to Romanian
+ ...
220 Feb 25, 2012

Serenity wrote:

D-na de la ghiseu chiar mi-a facut observatie ca nu am depus-o constant, pentru ca, din cauza asta, s-au produs niste incurcaturi cu calcularea impozitului. Pana la urma, le-am descalcit. Si am platit si o mica penalizare.

Ce ai scris tu aici:

În rest, plăţile anticipate cu titlu de impozit se calculează în funcţie de veniturile anului precedent, deci în baza declaraţiei 200.


am intrebat si eu.

Raspunsul a fost NU, se depune anual.



Lara, multumesc, le-am descalcit, azi le trimit pe toate 3.

[Edited at 2012-02-22 10:08 GMT]


Cele mai bune informaţii referitoare la cine trebuie să depuna declaraţia 220 le găsiţi în instrucţiunile de completare ale acestei declaraţii, unde se menţionează:

Declaratia se depune de catre:
- contribuabilii care incep o activitate in cursul anului fiscal, in termen de 15 zile de la data producerii evenimentului;
- contribuabilii care, in anul anterior, au realizat pierderi si cei care, au realizat venituri pe perioade mai mici decat anul fiscal, precum si cei care, din motive obiective, estimeaza ca vor realiza venituri care difera cu cel putin 20% fata de anul fiscal anterior, odata cu declaratia privind venitul realizat...
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/transparenta/220/instructiuni220estimativa.htm

Deci depunerea declaraţiei nu este obligatorie în fiecare an decât în anumite situaţii.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »