Cum se creeaza un dictionar?
Thread poster: MONICA GABRIELA BAGHIU
MONICA GABRIELA BAGHIU
MONICA GABRIELA BAGHIU  Identity Verified
Spain
Local time: 02:51
Romanian to Spanish
+ ...
Feb 13, 2012

Buna ziua tuturor,
De ceva vreme "mă bate" ideea de a aduna toate cuvintele tehnice pe care le-am găsit şi adunat în glosare specifice (construcţie, metal, mediu înconjurător, hidrologie) într-un fel de dicţionăraş spaniol - roman, pentru a-l putea împărtăşi şi altor traducători.
Am încercat în word, în excel, dar nu mi se pare uşor de folosit, în sensul căutării de cuvinte.
Are cineva vreo idee cum aş putea face un dicţionar electronic, care să fie �
... See more
Buna ziua tuturor,
De ceva vreme "mă bate" ideea de a aduna toate cuvintele tehnice pe care le-am găsit şi adunat în glosare specifice (construcţie, metal, mediu înconjurător, hidrologie) într-un fel de dicţionăraş spaniol - roman, pentru a-l putea împărtăşi şi altor traducători.
Am încercat în word, în excel, dar nu mi se pare uşor de folosit, în sensul căutării de cuvinte.
Are cineva vreo idee cum aş putea face un dicţionar electronic, care să fie şi uşor de folosit? Există vreun soft open source? Are cineva un progrămel specific în altă limbă şi care poate fi adaptat şi la spaniolă?
Idea de a scrie pe hârtie un astfel de dicţionar mi se pare mai greu de realizat deoarece nu cred că am atâtea cuvinte adunate (vreo 3000 de termeni şi expresii am) şi presupun că pentru varianta de hârtie trebuie să ai idee de cum se scrie un dicţionar, studii, CV lingvistic probabil.
Aştept ideile voastre!



[Editat la 2012-02-13 12:42 GMT]
Collapse


 
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member for the following reason: Empty post
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 03:51
French to Romanian
+ ...
bază de date interactivă ar fi, probabil, cea mai utilă variantă Feb 13, 2012

dar habar nu am cum se face... bănuiesc că se poate afla, totuşi, de la alţii mai şcoliţi decât mine în acest sens.

pe de altă parte, sper să fii mai atentă la ortografie decât ai fost în titlul postării (se creează, nu se crează).


 
MONICA GABRIELA BAGHIU
MONICA GABRIELA BAGHIU  Identity Verified
Spain
Local time: 02:51
Romanian to Spanish
+ ...
TOPIC STARTER
Cum se creeaza un dictionar? Feb 13, 2012

Elvira Daraban wrote:

dar habar nu am cum se face... bănuiesc că se poate afla, totuşi, de la alţii mai şcoliţi decât mine în acest sens.

pe de altă parte, sper să fii mai atentă la ortografie decât ai fost în titlul postării (se creează, nu se crează).


Multumesc mult pentru raspuns si observatie, asa ma gandeam si eu in acces, dar nu reusesc sa il inteleg, presupun ca trebuie sa caut pe net vreun curs de acces.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 03:51
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Există standarde ISO Feb 13, 2012

De exemplu:
ISO 704:2009 http://www.iso.org/iso/iso
... See more
De exemplu:
ISO 704:2009 http://www.iso.org/iso/iso_catalogue/catalogue_tc/catalogue_detail.htm?csnumber=38109
ISO 22128:2008 http://www.iso.org/iso/iso_catalogue/catalogue_tc/catalogue_detail.htm?csnumber=34882
Standardele se achiziţionează de la ASRO, singura instituţie abilitată să vândă standarde în România.

Nu am cunoştinţă de programe software dedicate open source. În principiu, ai putea folosi modulul de glosar al unui CAT open source, cum ar fi OmegaT, dar ceea ce se va crea va fi practic un glosar într-un format simplist. Pentru ceva gen dicţionar, cred că Word este soluţia clasică.

HTH
Collapse


 
MONICA GABRIELA BAGHIU
MONICA GABRIELA BAGHIU  Identity Verified
Spain
Local time: 02:51
Romanian to Spanish
+ ...
TOPIC STARTER
Cum se creeaza un dictionar? Feb 13, 2012

Multumesc Cristina. Eu utilizez Wordfast ca mi se pare mai usor, dar am sa descarc Omega T sa vad cum e!

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Cum se creeaza un dictionar?






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »