Off topic: Site f. informativ despre românii plecaţi în străinătate- RFG, etc.
Thread poster: Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 16:52
German to Romanian
+ ...
Jan 11, 2012

Site f. informativ despre românii plecaţi în străinătate, problematica de care se lovesc ei acolo- şi informaţii despre noua ţar în care vor locui- RFG (mai ales), etc.


Situl:
Consilier juridic germano- roman
... See more
Site f. informativ despre românii plecaţi în străinătate, problematica de care se lovesc ei acolo- şi informaţii despre noua ţar în care vor locui- RFG (mai ales), etc.


Situl:
Consilier juridic germano- roman



http://consilierjuridicgermanoroman.com/2010/12/10/apostilarea-documentelor-germane/#comment-6717

Cred că situl este util atât traducătorilor DE/RO din RFG şi RO (dat fiind că explică multe probleme, de ex. apostilele, traducerea legalizată a actelor, etc.), a clienţilor acestora, dar este la fel utile mai ales şi persoanelor din RO care intenţionează să plece din ţară la muncă. Eventual şi traducătorilor de la alte perechi de limbi. Mai ales că la Ambasadele şi Consulatele României ajungi greu, cu telefoanele, şi personalul de acolo nu-i pus la punct 100% cu problemele specifice ţării- Germaniei, în cazul de faţă.

La fel, va fi extrem de util traducătorilor, filologilor care au de gând să lucreze (şi) în traduceri, etc,., care sunt plecaţi sau vor pleca din ţară. Inclusiv celora care-s membrii la Proz.com.

Poate ar fi utilă deschiderea unui FIR DE DISCUŢII cu (enumerarea/ listarea de) situri asemănătoare, pt. alte / toate ţările mai importante unde pleacă românii lam lucru/ emigrează - care să cuprindă eventual şi BIROURILE DE CONSILIERE pt. românii plecaţi??

În RFG au început să apară mai multe asemenea birouri - iar eu ştiu din permanentele discuţii pe care le am cu clienţii mei, întrenările lor, clienţi pt. care eu am adesea şi funcţia de birou de informaţii şi consilier în diverse probl., inclusiv- uneori- de căutare de serviciu, uneori şi ceva probl. juridice, cât de necesare sunt aceste informaţii/ centre, situri de informaţii, cât şi birourile de consiliere- doar că noii veniţi nu prea au bani pt. a plăti o consiliere! O dilemă; totuşi, ştiu despre un asemenea birou , prin zona Muenchenului, care funcţionează deja, cică, de 3 ani- deci înseamnă că merge treaba. Dar probabil trăieşte mai mult de pe urma firmelor pe care le consiliază, mă gândesc, şi mai puţin de pe urma persoanelor fizice. --


De exemplu, una din informaţiile de pe site:

Un studiu realizat de UNICEF România in anul 2010 sustine ca 350.000 de copii romani aveau părinţii plecaţi la muncă în străinătate. Dintre aceştia, aproximativ 157.000 aveau doar tatăl plecat , 67.000 aveau doar mama plecată, iar 126.000 de copii aveau ambii părinţi plecaţi în străinătate. Cei mai multi copii aflati in aceasta situatie sunt din zona Moldovei ( aproximativ 100.000), Munteniei (55.000), Olteniei si Transilvaniei (cite 50.000). Se pune problema:” Citi dintre acesti parinti lucreaza in Germania?” Citeste mai departe




[Editat la 2012-01-11 07:12 GMT]
Collapse


 
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member for the following reason: Empty post


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Site f. informativ despre românii plecaţi în străinătate- RFG, etc.






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »