Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6] >
Concurs de proză scurtă (ediţia a III-a) - spaţiu dedicat discuţiilor
Thread poster: Cristiana Coblis
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 11:59
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
am avut impresia, dar nu... Sep 6, 2008

Îmi amintesc că am băut o băutură locală la Rennes, groaznică, indescriptibilă... Dar nu cred că era absint. În Turcia, am fost invitaţi de nişte parteneri de afaceri la o cină tradiţională (nu mă dau în vânt după grătare, dacă nu sunt în curte cu prietenii, mai ales când sunt prăjite prea aproape - îţi umplu hainele şi părul de fum - dar cotletele de berbecuţ făcute live sunt peste limita mea de rezistenţă... See more
Îmi amintesc că am băut o băutură locală la Rennes, groaznică, indescriptibilă... Dar nu cred că era absint. În Turcia, am fost invitaţi de nişte parteneri de afaceri la o cină tradiţională (nu mă dau în vânt după grătare, dacă nu sunt în curte cu prietenii, mai ales când sunt prăjite prea aproape - îţi umplu hainele şi părul de fum - dar cotletele de berbecuţ făcute live sunt peste limita mea de rezistenţă). Anyway, poate aţi avut "plăcerea" să gustaţi ceva din spirturile tradiţionale turceşti - au şi ceva licoare albă-lăptoasă, am uitat cum se numeşte, cu care ne tot îmbiau.

Toate băuturile astea spirtoase tradiţionale, fără discriminare privind ţara, le identific după un anumit miros caracteristic şi mă feresc de ele ca dracul de tămâie.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 11:59
English to Romanian
Băutură turcească Sep 6, 2008

Cristiana Coblis wrote:

Anyway, poate aţi avut "plăcerea" să gustaţi ceva din spirturile tradiţionale turceşti - au şi ceva licoare albă-lăptoasă, am uitat cum se numeşte, cu care ne tot îmbiau.

Toate băuturile astea spirtoase tradiţionale, fără discriminare privind ţara, le identific după un anumit miros caracteristic şi mă feresc de ele ca dracul de tămâie.


Cred că băutura turcească tradiţională este rakı - întâmplător în Turcia am nimerit drept într-un restaurant cu specific irlandez (!!!), aşa că nu am gustat spirtoasele tradiţionale, poate data viitoare voi reuşi să nu le ratez
Eu după ouzo mor, spre stupoarea tuturor prietenilor... se pare că în copilărie am "scăpat" nesupravegheată la rezerva de bomboane cu anason, şi de aici mi se trage...


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 11:59
English to Romanian
+ ...
Recomandări Sep 6, 2008

Chiar dacă ne-a cam pierit inspiraţia (e weekend, e foarte cald!) eu n-aş recomanda să faceţi abuz de absint sau orice altă băutură care are la bază şi pelin.

Stiati ca pelinul i-a insotit in crearea lucrarilor lor pe artisti ca Gauguin, Van Gogh, Degas, Rimbaud, Verlaine si Hemingway? Dar nu pelinul in forma sa naturala, ci in combinatie cu alcool, anason si uleiuri aromatice, o bautura numita absint. De-a lungul timpului s-a demonstrat ca absintul duce la intoxicatii gre
... See more
Chiar dacă ne-a cam pierit inspiraţia (e weekend, e foarte cald!) eu n-aş recomanda să faceţi abuz de absint sau orice altă băutură care are la bază şi pelin.

Stiati ca pelinul i-a insotit in crearea lucrarilor lor pe artisti ca Gauguin, Van Gogh, Degas, Rimbaud, Verlaine si Hemingway? Dar nu pelinul in forma sa naturala, ci in combinatie cu alcool, anason si uleiuri aromatice, o bautura numita absint. De-a lungul timpului s-a demonstrat ca absintul duce la intoxicatii greu de tratat si la manifestari comportamentale neobisnuite.
http://zoom.jurnalul.ro/articole/89252/index.htm

Aviz amatorilor!
Collapse


 
Ioana Daia
Ioana Daia  Identity Verified
Romania
Local time: 11:59
Spanish to Romanian
+ ...
se cere un pahar... Sep 6, 2008

Mi se pare că se impun multe întâlniri în diverse oraşe la care să se servească băuturi de toate felurile, după preferinţe. Unii să guste absint, alţii ceai alb, mai sunt unii care n-ar da deoparte un vin de Moldova...
Nu ştiu dacă aţi observat, dar cele mai active topicuri din ultima vreme au alunecat în mod (in)evitabil pe panta discuţiilor despre băuturi. Domneşte setea pe forum ! Şi la mine, de altfel, fiindcă la Braşov sunt nişte zile aproape caniculare.
... See more
Mi se pare că se impun multe întâlniri în diverse oraşe la care să se servească băuturi de toate felurile, după preferinţe. Unii să guste absint, alţii ceai alb, mai sunt unii care n-ar da deoparte un vin de Moldova...
Nu ştiu dacă aţi observat, dar cele mai active topicuri din ultima vreme au alunecat în mod (in)evitabil pe panta discuţiilor despre băuturi. Domneşte setea pe forum ! Şi la mine, de altfel, fiindcă la Braşov sunt nişte zile aproape caniculare.
Şi ca să (re)intru şi eu în temă...
Eu absint n-am băut, parcă nici nu mă tentează, dar nu refuz o ţuică de Buzău (descoperirea anului trecut) şi n-aş rata niciodată un Malbec (e un vin argentinian, se găseşte şi la noi prin magazine... un vin roşu foarte închis la culoare, tare şi cu un gust pătrunzător).

Salutări însetate


[Edited at 2008-09-06 19:01]
Collapse


 
Cristian Brinza
Cristian Brinza  Identity Verified
Romania
Local time: 11:59
Member (2006)
English to Romanian
Crâmpeiul Ioanei Bostan Sep 7, 2008

M-a uns la inimă crâmpeiul de visare al Ioanei! E genul de melasă care sminteşte creştinul din rugăciune şi bietul truditor de pe ogor. Simţi că te înfăşoara noapte cu panglici multicolore şi prinzi aripi de stele. Îţi vine să-ţi smulgi sufletul în cotloane şi să-l arunci spre văzduh, să te îmbăiezi cu pulbere din coada unei comete. Bravo!

 
Robert Tanase (X)
Robert Tanase (X)  Identity Verified
Local time: 10:59
English to Romanian
+ ...
Wrong thread :) Sep 7, 2008

Cristian Brinza wrote:

M-a uns la inimă crâmpeiul de visare al Ioanei! E genul de melasă care sminteşte creştinul din rugăciune şi bietul truditor de pe ogor. Simţi că te înfăşoara noapte cu panglici multicolore şi prinzi aripi de stele. Îţi vine să-ţi smulgi sufletul în cotloane şi să-l arunci spre văzduh, să te îmbăiezi cu pulbere din coada unei comete. Bravo!


Unele comentarii s-ar potrivi la fel de bine şi în alt fir. Păcat că nu participi.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 11:59
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
încălzirea? Sep 7, 2008

Sperăm că mesajul tău e doar încălzirea, Cristian Până luni, la miezul nopţii, mai e timp berechet, aşa că ai început să te încălzeşti la timp

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 11:59
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Ultima zi de concurs! Tic-tac-tic-toc :) Sep 7, 2008

Ups, I did it again
Ca să nu existe confuzii, şi cu voia dumneavoastră, precizez că etapa de creaţie se încheie luni, 8 septembrie, la miezul nopţii, ora 23:59'59" Un minut, o secundă în plus sau în minus, toată diferenţa

Profitaţi de ultimele 24 de ore... sau aproa
... See more
Ups, I did it again
Ca să nu existe confuzii, şi cu voia dumneavoastră, precizez că etapa de creaţie se încheie luni, 8 septembrie, la miezul nopţii, ora 23:59'59" Un minut, o secundă în plus sau în minus, toată diferenţa

Profitaţi de ultimele 24 de ore... sau aproape
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 11:59
English to Romanian
Cristi! Sep 8, 2008

Robert Tanase wrote:

Unele comentarii s-ar potrivi la fel de bine şi în alt fir. Păcat că nu participi.


Subscriu


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 11:59
English to Romanian
+ ...
O povestioară! Sep 8, 2008

Mulţumesc, Cristi! Mă alătur îndemnurilor adresate de colegii mei pe bună dreptate, şi te încurajez şi eu să ne scrii o povestioară! Frumos ai scris! Sperăm să găseşti un strop de timp azi!!!
Spor tuturor!


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 11:59
English to Romanian
+ ...
Mai multe povestioare! Sep 8, 2008

Ar fi grozav să batem recordul la concursul ăsta! Aşa că, nu vă lăsaţi, mai e timp! Eu parcă abia m-am încălzit!

Succes la toţi scriitorii!


 
Anca Nitu
Anca Nitu
Local time: 04:59
German to English
+ ...
Sanatos si nesanatos Sep 8, 2008

Lucian Alexandrescu wrote:

Da, absintul nu mai este halucinogen.
Au fost lucruri şi mai rele:
http://www.cigarettecentury.com/gallery4.html
Ţigările Lucky Strike de acum nici nu mai au gustul adevăratelor Lucky Strike, iar dulciurile conţin - oroare - zahăr!
Oricum cred că tutunul e (mult) mai dăunător decât zahărul. Tutunul e o nenorocire.
N-am avut niciodată ocazia să beau absint. Cu ce seamănă la gust?



Absintul are gust amarui dar foarte aromat ( dupa anasonul din componenta)
Nimic special, nu e memorabil, personal nu ma omor dupa lichior -uri. Si e albastru nu alb laptos:)

Ce e sanatos si nesanatos pare sa se schimbe mereu, doctorii se pare ca nu pot lua o hotarare definitiva.:):)

Zaharul era rezervat pentru clasele avute in evul mediu ( e si un conservant bun) si tigarile faceau parte din ratia soldatului de pe front in WWII ca si mancarea....
Acum catava vreme nu manca nimeni oua ca au colesterol, alegeau albusurile si aruncau galbenusurile, acuma cica au omega trei si mereu sunt reclame la TV : "Mancati oua !"
Si mai nou : fumatul cauzeaza si psoriazis par dessus le marché.....
Cine are timp sa plece urechea la toate "descoperirile" ?


[Edited at 2008-09-08 17:54]


 
Anca Nitu
Anca Nitu
Local time: 04:59
German to English
+ ...
Romanul e nascut poet! Sep 8, 2008

Tocmai am verificat firul cu povestiri
Sunt mandra si bucuroasa de multimea "pieselor" afisate
Bravo !


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 11:59
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
A început etapa de jurizare Sep 9, 2008

Dragi colegi,

Ţin să mulţumesc tuturor participanţilor la această provocare literară. Roadele concursului nostru estival pot fi citite în firul de creaţie al concursului: http://www.proz.com/forum/romanian/112166.html

Vă invit să faceţi parte din juriul concursului şi să vă exprimaţi preferinţele î
... See more
Dragi colegi,

Ţin să mulţumesc tuturor participanţilor la această provocare literară. Roadele concursului nostru estival pot fi citite în firul de creaţie al concursului: http://www.proz.com/forum/romanian/112166.html

Vă invit să faceţi parte din juriul concursului şi să vă exprimaţi preferinţele în firul de votare: http://www.proz.com/post/939490#939490

Etapa de jurizare se va încheia în 23 septembrie ora 23:59':59''


[Editat la 2008-09-09 08:56]
Collapse


 
Robert Tanase (X)
Robert Tanase (X)  Identity Verified
Local time: 10:59
English to Romanian
+ ...
Numai de bine Sep 9, 2008

Am citit câteva contribuţii foarte bine scrise, mi-a făcut o deosebită plăcere să citesc fiecare fragmenţel. Felicitări şi mulţumiri tuturor participanţilor. Constat cu satisfacţie că participarea la concurs face totul mult mai palpitant.

Încă nu sunt pe deplin hotărât cum să distribui cele şapte puncte. Până atunci aş dori să influenţez puţin votarea punând în lumină câţiva participanţi, ale căror piese mi-au atras atenţia în mod deosebit. Aşadar,
... See more
Am citit câteva contribuţii foarte bine scrise, mi-a făcut o deosebită plăcere să citesc fiecare fragmenţel. Felicitări şi mulţumiri tuturor participanţilor. Constat cu satisfacţie că participarea la concurs face totul mult mai palpitant.

Încă nu sunt pe deplin hotărât cum să distribui cele şapte puncte. Până atunci aş dori să influenţez puţin votarea punând în lumină câţiva participanţi, ale căror piese mi-au atras atenţia în mod deosebit. Aşadar, felicitările mele, adresate în ordine alfabetică Cristianei (pentru participare ca autor şi organizator), lui Denise, Ioanei, lui LS10, Mariei, Mihaelei B. şi lui Mişu.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Concurs de proză scurtă (ediţia a III-a) - spaţiu dedicat discuţiilor






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »