Glossary entry

English term or phrase:

consideration of the accounts

Polish translation:

rozpatrzenie (i zatwierdzenie) sprawozdania finansowego

Added to glossary by snupek
Jan 10, 2017 11:20
7 yrs ago
21 viewers *
English term

consideration of the accounts

English to Polish Bus/Financial Business/Commerce (general) Spółki
All business shall be deemed special that is transacted at an Extraordinary General Meeting, and also all that is transacted at an Annual General Meeting, with the exception of declaring a dividend, the **consideration of the accounts**, balance sheets and the reports of the Directors and auditors, the election of Directors in the place of those retiring and the appointment of, and the fixing of the remuneration of, the auditors.

Z umowy Spółki na Cyprze

Discussion

snupek (asker) Jan 10, 2017:
Tak też mnie się wydaje, że w kontekście rozpatrzenia/zatwierdzenia/rozważenia, bo raczej nie chodzi o rozliczenie. Nie wiedziałam czy może przypadkiem jest jakiś utarty funkcjonujący zwrot na to. Dziękuje bardzo.
geopiet Jan 10, 2017:
rozważenie kont/rachunków? .. after consideration of the account size, liquidity, security concentration, or creditworthiness. If an account fails to meet maintenance requirements, some or all positions held in the account may be liquidated. - https://individual.troweprice.com/staticFiles/Retail/Shared/...

--------

podobne do podanego kontekstu - https://goo.gl/8SmMQy

Proposed translations

+3
30 mins
Selected

rozpatrzenie (i zatwierdzenie) sprawozdania finansowego

IMHO chodzi tu o podejmowanie uchwał w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego

http://www.gofin.pl/rachunkowosc/17,1,85,176725,kto-kiedy-i-...

Kto, kiedy i w jakiej formie powinien zatwierdzić sprawozdanie finansowe za 2013 r.?
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 12 (372) z dnia 20.06.2014
1. Forma i ostateczny termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego

Ustawa o rachunkowości stanowi, że podział lub pokrycie wyniku finansowego netto może nastąpić po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. W przypadku natomiast jednostek zobowiązanych – zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości – do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego, podział lub pokrycie wyniku finansowego netto może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonego wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami.

Fakt zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego oznacza, że informacje w nim zawarte zostały przez organ zatwierdzający zaakceptowane.
Roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Dlatego też sprawozdanie finansowe jednostki, której rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym i zakończył się 31 grudnia 2013 r., powinno zostać zatwierdzone najpóźniej do 30 czerwca 2014 r.

W przypadku natomiast rocznego sprawozdania finansowego oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, sprawozdanie to uważa się za zatwierdzone, gdy zatwierdzone zostało sprawozdanie finansowe przedsiębiorcy zagranicznego, które obejmowało dane sprawozdania finansowego tego oddziału (por. art. 53 ust. 2b ustawy o rachunkowości).

Należy zwrócić uwagę, że nie zatwierdza się rocznego sprawozdania finansowego jednostek, w stosunku do których została ogłoszona upadłość, co wynika wprost z art. 53 ust. 2a ustawy o rachunkowości.
Zatwierdzone roczne sprawozdanie finansowe zamyka drogę do dokonywania jakichkolwiek zmian w księgach rachunkowych oraz w samym sprawozdaniu finansowym, tego roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy.

Jak wynika bowiem z art. 54 ust. 2 ustawy o rachunkowości – jeżeli po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego jednostka otrzyma informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie lub powodują, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, to skutki tych zdarzeń jednostka ujmie w księgach tego roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała.
Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego następuje po jego rozpatrzeniu. Przyjmuje ono postać uchwały organu zatwierdzającego lub decyzji organu założycielskiego. W przypadku przedsiębiorstw prowadzonych przez osoby fizyczne zatwierdzenie dokonywane jest w formie oświadczenia woli. Dla zapewnienia ważności, wymagana jest forma pisemna zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Na decyzji lub na uchwale zatwierdzającej roczne sprawozdanie finansowe zamieszcza się sformułowanie "zatwierdza się". Dodatkowo prezentuje się w niej informacje dotyczące m.in.:

1) okresu, jakiego dotyczy zatwierdzane roczne sprawozdanie finansowe,

2) elementów wchodzących w skład rocznego sprawozdania finansowego, tj.:

a) bilansu – ze wskazaniem sumy aktywów i pasywów,

b) rachunku zysków i strat – ze wskazaniem kwoty osiągniętego zysku lub poniesionej straty,

c) informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia,

d) zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym (jeżeli jednostka jest zobowiązana do jego sporządzenia),

e) rachunku przepływów pieniężnych (jeżeli jednostka jest zobowiązana do jego sporządzenia).

U osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zatwierdzenie sprawozdania finansowego może przybrać uproszczoną formę, tzn. wystarczające jest, że na wszystkich elementach wchodzących w skład tego sprawozdania właściciel zamieści klauzulę "Zatwierdzam" jako oświadczenie woli, wraz z datą zatwierdzenia i swoim podpisem.

Poniżej przedstawiamy przykład uchwały zgromadzenia wspólników spółki z o.o. o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego podlegającego badaniu. Przypominamy, iż w spółce z o.o. z każdego zgromadzenia wspólników trzeba sporządzić protokół. W świetle art. 248 K.s.h. uchwały zgromadzenia wspólników powinny być wpisane do księgi protokołów i podpisane przez obecnych lub co najmniej przez przewodniczącego i osobę sporządzającą protokół.

Uchwała nr 2/2014

Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników
"XYZ" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Warszawie
z dnia 25 czerwca 2014 r.
w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2013 r.

§ 1

Po przeanalizowaniu rocznego sprawozdania finansowego za 2013 r., zapoznaniu się ze sprawozdaniem zarządu z działalności spółki oraz opinią biegłego rewidenta, który badał to sprawozdanie finansowe, Zgromadzenie Wspólników zatwierdza sprawozdanie finansowe spółki za 2013 r., na które składają się:

1) wprowadzenie do sprawozdania finansowego,

2) bilans na dzień 31 grudnia 2013 r., który zamknął się sumą bilansową: 18.501.230 zł (słownie: osiemnaście milionów pięćset jeden tysięcy dwieście trzydzieści złotych),

3) rachunek zysków i strat za okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r., który zamknął się zyskiem netto w wysokości: 850.032 zł (słownie: osiemset pięćdziesiąt tysięcy trzydzieści dwa złote),

4) zestawienie zmian w kapitale własnym,

5) rachunek przepływów pieniężnych,

6) dodatkowe informacje i objaśnienia.

§ 2

Uchwała została powzięta jednomyślnie.
Wspólnicy:
Cyryl Kowalski
Eugeniusz Nowak

Jeśli sprawozdanie finansowe nie zostanie zatwierdzone w terminie przewidzianym ustawą, to wystąpi obowiązek złożenia sprawozdania finansowego w rejestrze sądowym dwukrotnie. Obowiązek ten wynika wprost z art. 69 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Niezatwierdzone w wymaganym terminie sprawozdanie finansowe, należy złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z następującymi dokumentami:

a) opinią biegłego rewidenta (jeśli sprawozdanie podlegało badaniu) lub informacją o rodzaju tej opinii wraz ze wskazaniem, czy zawiera ona dodatkowe objaśnienia (dotyczy jednostek, które sporządzają uproszczone sprawozdanie finansowe),

b) odpisem uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty,

c) sprawozdaniem z działalności jednostki – w przypadku jednostek wymienionych w art. 49 ust. 1 ustawy, tj. spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, towarzystw reasekuracji wzajemnej, spółdzielni oraz przedsiębiorstw państwowych.

2. Organy zatwierdzające sprawozdanie finansowe

Roczne sprawozdania finansowe jednostek powinny być zatwierdzone przez odpowiedni organ zatwierdzający. Przypominamy, że w świetle przepisów ustawy o rachunkowości (zob. art. 3 ust. 1 pkt 7) organem zatwierdzającym jest organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego jednostki. W przypadku spółki osobowej, z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej, oraz spółki cywilnej przez organ zatwierdzający rozumie się jej wspólników.
Organ zatwierdzający roczne sprawozdanie finansowe w zależności od formy prawnej jednostki
Rodzaj jednostki Organ zatwierdzający roczne sprawozdanie finansowe
Spółka akcyjna: zwyczajne walne zgromadzenie
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością: zwyczajne walne zgromadzenie
Spółka komandytowo-akcyjna: walne zgromadzenie
Spółka jawna, partnerska, komandytowa, cywilna: wspólnicy
Przedsiębiorstwo państwowe: rada pracownicza, a w razie jej braku organ założycielski
Spółdzielnia: walne zgromadzenie członków
Przedsiębiorstwo osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą: właściciel
Peer comment(s):

agree Frank Szmulowicz, Ph. D. : Pozdrawiam i witam w Nowym Roku.
7 mins
Dziękuję, również pozdrawiam :)
agree Roman Kozierkiewicz : Pozdrawiam w Nowym Roku
3 hrs
Dziękuję, również pozdrawiam :)
agree Dimitar Dimitrov : Może być.
4 days
Dziękuję :)
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Dziękuję bardzo :) I pozdrawiam w Nowym Roku :)"
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search