Pages in topic:   [1 2] >
Ülkelere göre işverenler
Thread poster: Emin Arı
Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
Local time: 22:04
English to Turkish
+ ...
Apr 9, 2018

Kendi deneyimlerine dayanarak ve tabi ki öznel fikirlerimi aktarmak istiyorum.

Almanlar : Müthiş bir iş disiplinleri vardır. Ödemelerini hiç aksatmazlar. Herşey bir saat gibi tıkır tıkır çalışır. Ücret konusunda ucuzcu değillerdir. Diğer taraftan kalite konusunda çok hassastırlar. Sizinle üç ay çalıştıktan sonra Türkçeyi öğrenirler "Mehmet, hemen hemen iki kere tekrarlanmı
... See more
Kendi deneyimlerine dayanarak ve tabi ki öznel fikirlerimi aktarmak istiyorum.

Almanlar : Müthiş bir iş disiplinleri vardır. Ödemelerini hiç aksatmazlar. Herşey bir saat gibi tıkır tıkır çalışır. Ücret konusunda ucuzcu değillerdir. Diğer taraftan kalite konusunda çok hassastırlar. Sizinle üç ay çalıştıktan sonra Türkçeyi öğrenirler "Mehmet, hemen hemen iki kere tekrarlanmış, bu doğru mu?" diye sorarlar. Bütün bunlardan dolayı puanım 9 (10 üzerinden). Deutcshland is über alles!!!

Amerikalılar : Ücret konusunda bonkördürler. Almanlar kadar olmasa da kalite konusunda hassastırlar. Ödemelerde Almanlar kadar dakik değildirler. Hemen samimi olurlar. Sizden memnun kaldıkları zaman hep sizinle çalışırlar. Bütün bunlardan dolayı puanım 8. American dream comes true!

İngilizler : Ucuzcudurlar. Kaliteye değil maliyete önem verirler. Nedense çalışanların çoğu Hint veya başka eski sömürge ülkelerinden gelme insanlardan oluşur. Ödemelerinde gecikmeler sık rastlanan olaylardır. Bu yüzden puanım 6. Kraliçe Viktorya öldü, yaşasın Kraliçe Elizabeth.

Hintliler : Dünyada herkesin kendileri gibi sadece pirinç ile beslendiğini sanan insanlardır. Maksimum 5 USD centin üzerine çıkmazlar. Sloganları: "best rate" !

Aklıma geldikçe yazarım.
Collapse

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Slovenyalı (kadın) Apr 10, 2018

Trabzon Uzungöl'de tatildeyken ben, Slovenyalı işgönderen, İzmir'deki tanıdığına çiçek göndermemi iştemişti bi yol... Trabzon'a inip-çıkmanın maliyetini hesaplayınca gabul etmemiştim. Doğal olaraktan o müşteri benden yüz çevirmişti öylece (Balkanlı samimiyeti? bilemiyorum).

Yahu Emin Ağabey, bana yazdıracan şimdi bu gazla bi ton anı amma "malı götürenler" hiç yazmıyooo, olmuyor böyle arkadaşlar...

Yazın gari, hep ben mi gevezelenip
... See more
Trabzon Uzungöl'de tatildeyken ben, Slovenyalı işgönderen, İzmir'deki tanıdığına çiçek göndermemi iştemişti bi yol... Trabzon'a inip-çıkmanın maliyetini hesaplayınca gabul etmemiştim. Doğal olaraktan o müşteri benden yüz çevirmişti öylece (Balkanlı samimiyeti? bilemiyorum).

Yahu Emin Ağabey, bana yazdıracan şimdi bu gazla bi ton anı amma "malı götürenler" hiç yazmıyooo, olmuyor böyle arkadaşlar...

Yazın gari, hep ben mi gevezelenip duracam, birez de siz mesai yapınğ, alla allah
Collapse

Giray Türkmen
Giray Türkmen  Identity Verified
Türkiye
Member (2016)
English to Turkish
+ ...
SITE LOCALIZER
İtalyanlar Apr 10, 2018

Hayatım boyunca birlikte çalıştığım İtalyanların hepsi, ister çevirmen olarak ister başka alanlarda, aynı konularda sorunlular: ödeme.

Konu ödemeye gelene kadar her şey muntazam ilerlerken, ödeme sırası geldiğinde ortadan kayboluyorlar. Sesleri solukları çıkmıyor. Ödeme haftası işyerine gelmeyen, kendisinden bir alt müdürlerin bile telefonlarına çıkmayan İtalyan şirket patronu gördüm. Ardından binbir kavga, gürültü ve tehditle, yeterince şans
... See more
Hayatım boyunca birlikte çalıştığım İtalyanların hepsi, ister çevirmen olarak ister başka alanlarda, aynı konularda sorunlular: ödeme.

Konu ödemeye gelene kadar her şey muntazam ilerlerken, ödeme sırası geldiğinde ortadan kayboluyorlar. Sesleri solukları çıkmıyor. Ödeme haftası işyerine gelmeyen, kendisinden bir alt müdürlerin bile telefonlarına çıkmayan İtalyan şirket patronu gördüm. Ardından binbir kavga, gürültü ve tehditle, yeterince şanslıysanız, paranızı sanki size iyilik yapıyormuş gibi ödüyorlar.

Başta İngiltere olmak üzere, anadili İngilizce olan ülkelerde yaşayıp, çeviri bürosu açan İtalyan sayısı çok fazla. Benim tavsiyem, İtalyan bir şirket veya şahıs görürseniz, işin içeriğine bakmadan arkanızı dönüp kaçın veya ödemeleri baştan alacak şekilde ayarlayın (ki %99 ihtimalle kabul etmeyeceklerdir).

Bunun dışında Emin Bey'e Hintliler konusunda katılıyorum ve Çinliler de aynı şekilde.

En keyifli olanı ise benim için Kanadalılar oldu hep. Gayet profesyonel çalışırlar, ne istediklerini bilirler ve ödeme zamanı geldi mi siz onlara gitmeden, onlar size faturayı gönder ödemeyi yapalım derler. Bütün milletler arasında çevirmene en çok değer veren Kanadalılar olabilir.
Collapse

Emin Arı
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Ah İtalyanlar... Apr 10, 2018

Giray Türkmen wrote:

Konu ödemeye gelene kadar her şey muntazam ilerlerken, ödeme sırası geldiğinde ortadan kayboluyorlar. Sesleri solukları çıkmıyor. Ödeme haftası işyerine gelmeyen, kendisinden bir alt müdürlerin bile telefonlarına çıkmayan İtalyan şirket patronu gördüm. Ardından binbir kavga, gürültü ve tehditle, yeterince şanslıysanız, paranızı sanki size iyilik yapıyormuş gibi ödüyorlar.

Başta İngiltere olmak üzere, anadili İngilizce olan ülkelerde yaşayıp, çeviri bürosu açan İtalyan sayısı çok fazla. Benim tavsiyem, İtalyan bir şirket veya şahıs görürseniz, işin içeriğine bakmadan arkanızı dönüp kaçın veya ödemeleri baştan alacak şekilde ayarlayın (ki %99 ihtimalle kabul etmeyeceklerdir).

Bunun dışında Emin Bey'e Hintliler konusunda katılıyorum ve Çinliler de aynı şekilde.

En keyifli olanı ise benim için Kanadalılar oldu hep. Gayet profesyonel çalışırlar, ne istediklerini bilirler ve ödeme zamanı geldi mi siz onlara gitmeden, onlar size faturayı gönder ödemeyi yapalım derler. Bütün milletler arasında çevirmene en çok değer veren Kanadalılar olabilir.

İtalyan bir çeviri bürosundan iş teklifi geldi. Ödeme süresi 90 günmüş. Bu süre çok uzun dediğimde, "buralarda hep böyle, ama size bir iyilik yapıp 60 güne düşürebiliriz" demişlerdi.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Çiçek Siparisi Apr 10, 2018

Adnan Özdemir wrote:

Trabzon Uzungöl'de tatildeyken ben, Slovenyalı işgönderen, İzmir'deki tanıdığına çiçek göndermemi iştemişti bi yol... Trabzon'a inip-çıkmanın maliyetini hesaplayınca gabul etmemiştim. Doğal olaraktan o müşteri benden yüz çevirmişti öylece

Artik çiçek göndermek için sehre inmek pek gerekmiyor.

www.ciceksepeti.com
www.cicekmarket.com

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Öyledir Apr 10, 2018

Öyledir Atıl Bey. Hangi akla hizmet içindi bu önerisi, parasal bir cambazlık mıydı acaba diye arada hatırlayınca şöyle bir kahkaha atarım... 1 saat kadar yazışmıştık, konu buydu da niye böyle bir istekte bulunmuştu onu unuttum çoktan.

[Edited at 2018-04-10 14:34 GMT]

Baran Keki
Baran Keki  Identity Verified
Türkiye
Member
English to Turkish
Türkler Apr 11, 2018

İngiltere, İtalya, Fransa gibi ülkelerde 'çeviri bürosu' açıp Türkçeden İngilizceye medikal metinleri 1000 karakteri 10 TL den çevirtmeye çalışan süper zekalı Türk vatandaşlarımız (entrepreneur) var... Ben şahsen Hintlilerle kelimesi 5 sentten çalışmayı tercih ederim (bu arada kelimesine 5 sent veren Hintliye de hiç rastlamadım).

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 20:04
Dutch to Turkish
+ ...
Müşteri veli nimetimizdir Apr 11, 2018

Merhabalar

Adnan bey bu çiçek gönderme işini en son merak eden miyim

Hani çiçek sevmem ama bir müşterim veya onun yakını bana yiyecek gönderseydi o gazla 1 yıl çalışırdım.

Çiçek için uzun gölden inmek bence de mantıklı değil.
Ama şu iyiliği yapın. Eğer yaza zaten bir başka nedenle İzmir'de iseniz, açın telefonu çaya davet edin.

Bi bakarsın
... See more
Merhabalar

Hani çiçek sevmem ama bir müşterim veya onun yakını bana yiyecek gönderseydi o gazla 1 yıl çalışırdım.

Ama şu iyiliği yapın. Eğer yaza zaten bir başka nedenle İzmir'de iseniz, açın telefonu çaya davet edin.

Bi bakarsınız işler devam eder.

Sağlıcakla

Nizam Yiğit
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 20:04
Dutch to Turkish
+ ...
Avrupa'da Türkler Apr 11, 2018

Baran Keki wrote:

İngiltere, İtalya, Fransa gibi ülkelerde 'çeviri bürosu' açıp Türkçeden İngilizceye medikal metinleri 1000 karakteri 10 TL den çevirtmeye çalışan süper zekalı Türk vatandaşlarımız (entrepreneur) var... Ben şahsen Hintlilerle kelimesi 5 sentten çalışmayı tercih ederim (bu arada kelimesine 5 sent veren Hintliye de hiç rastlamadım).

Baran bey

Ne yazık ki öyle.
Kendi emeğinin değerini bilmeyen başkasının emeğinin değerini zaten bilemez.

Ama yarın mevsim kışa dönünce, o zaman Yanya nerede Konya nerede görecekler o belirttiğiniz grup. Özellikle de Vergi dairesi kapılarını çalınca.

Bu arada piyasaları karşılaştırınca, Türkler her alanda durduk yere fiyat kıran bir milletiz. Bu ürün veya hizmet ihraç ettiğimiz her kalem için böyle.

Sağlıcakla

Nizamettin Yigit

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
... Apr 11, 2018

Nizamettin Yigit wrote:

Merhabalar

Bi bakarsınız işler devam eder.

Sağlıcakla

Nizam Yiğit

Ahh Nizam Bey ahh, bu konularda bayağı bi dertliyin.

Geçen yaz da Almanya'da yerleşik bir İtalyan büro işletmecisi kadından çok güzel bir iş teklifi almıştım.

Aylaklık günlerimdi o yaz günleri. Bakmam için gönderilen dosya bayağı yağlıydı (20 bin sözcük civarı) konusu zaten yeme de yanında yat. Yaparız ederiz diyerekten yazıştık. Kadıncağız 3-4 günlük bu proje yazışmalarımızda başka bir sadede de geldi. Israr etti ille de telefonla görüşelim diyerek, muhabbet 2 saatı bulmuştur telefonda... Anladığım kadarıyla tatil yapası varmış, ee zaten ben Karamandayım, Ürgüp-Göreme şurası...

Lafı hep bu konulara getiriyon gene Ado diyecekler sevgili okuyucular ama.. Anladığım kadarıyla ilk başta gönderilen ballı dosya bir tanışma peşreviydi...

Zamanım olsa gezdirmek de isterdim, direkman bu konulara pek girmez kadınlar malum... Ben tüydüm.

Neyse işte. Bu da böyle bir anımdı.

[Edited at 2018-04-12 00:26 GMT]

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
(bkz. bir tanışma yöntemi olarak çeviri yollama) Apr 12, 2018

Bu da ilginçmiş

[Değişiklik saati 2018-04-12 00:20 GMT]

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
... Apr 12, 2018

Oyle vallağa Özgür Bey

Giray Türkmen
Giray Türkmen  Identity Verified
Türkiye
Member (2016)
English to Turkish
+ ...
SITE LOCALIZER
... Apr 13, 2018

Emin Arı wrote:

Giray Türkmen wrote:

İtalyan bir çeviri bürosundan iş teklifi geldi. Ödeme süresi 90 günmüş. Bu süre çok uzun dediğimde, "buralarda hep böyle, ama size bir iyilik yapıp 60 güne düşürebiliriz" demişlerdi.

90 gün e-postada yazdıkları veya (yapmaya yanaşırlarsa) sözleşmede yer alacak olan gün sayısı olur. 90 gün sonraya ödeme tarihi veriyorlarsa ne zaman ödeme yaparlar siz hayal etmeye çalışın

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
genellemelerden -> yaşadıklarıma Apr 26, 2018

Meksikalılar genellikle çok dolambaçlı yollara sapıyorlar. -> Artık çalışmıyorum (Çok da umurlarında ya )

Ruslarla yıldızım çevirisel iş ilişkilerinde hiç barışmadı. Farklı frekansların/gezegenlerin insanlarıyız. Dostoyevski'nin romanlarındaki insanlara benziyorlar bana iş gönderenler. -> Paraya sıkışmazsam, çalışmıyorum bunlarla da. (Ruslara sempatim vardır öteden beri, özelli
... See more
Meksikalılar genellikle çok dolambaçlı yollara sapıyorlar. -> Artık çalışmıyorum (Çok da umurlarında ya )

Ruslarla yıldızım çevirisel iş ilişkilerinde hiç barışmadı. Farklı frekansların/gezegenlerin insanlarıyız. Dostoyevski'nin romanlarındaki insanlara benziyorlar bana iş gönderenler. -> Paraya sıkışmazsam, çalışmıyorum bunlarla da. (Ruslara sempatim vardır öteden beri, özellikle Mikhail Krug şansonlarına hastayım o ayrı...)

Çekler -> Ucuzcular. Eskiden çalışıyordum. Onlar da beni eleyeli çok oldu fiyatlar nedeniyle...

İskoçlar -> Ödemeleri iyidir, vadeleri 45-50 günü bulabiliyor. Severim sayarım, hayırlısı bağlım (bakalım).

İspanyollar -> Uzun vadelere bağlarlar alacağınız parayı genelde. Bask ve Katalan işgönderenlerden memnunum. Uzun vade dedik ama aynı gün paramı yollayanlar da olduydu...

Avusturyalılar -> İyidirler, paranızı yatırmada pek sorun çıkarmazlar. 30 gün vadelidir ödemeleri genelde.

Almanlar -> İyidir, hoşturlar. Genelde sorun çıkmaz bu Cermenlerle. Ancak arada bir beleşçileri ve 10-15 avro takanları da yok değildir...

Türkler -> (Kürdü, Abazası, Süryanisi, Çerkezi, Zazası, Arnavudu, Türkmeni... ve bilumum türleriylen). 10 yıldır ayrı yollardayız. Onlar da mutlu ben de...

Nijeryalılar -> Bulaşmayın, hiç bulaşmadım, dokunanı yakıverirler. Şaşıp da iş miş yapmayın. Yandırılan birkaç arkadaşım olmuştu başka iş kollarında bunlarca.

Danimarkalılar -> Bir kez çalışma imkanım olmuştu. İyiydi be o Danimarkalı...

Maltalılar -> Bir büroylan birkaç projede çalışmıştım, sorun çıkarmamışlardı. Genel bir izlenimim yok Maltalılar hakkında.

İspanyollar 2 -> Bazı İspanyollara bulaşmamak en iyisidir. Hangi İspanyollara mı? Özellikle Proz kaydı (BlueBoard) sorunlu olanlara...

Genelledikçe genelledim, inşallah göz möz değmez de .ötüme boru filan girmez bu yazıdan sonra

______

PEKİİİ DIŞ DÖVLETLERDEKİ TERCÜME BÜROLARINDAN HER GÜN İŞ Mİ YAĞIYOR BANA DA BU KADAR SEÇİCİ oluyorum??? Tabii ki iş miş yağmıyor her gün bana. Aldığım-alacağım işin alternatif maliyetini de hesaplıyorum. Neyi öğrendim 47 yıllık ömrümde derseniz? "mal da yalan mülk de yalan var birez de sen oyalan" özdeyişinin gerçekliğini yaşadım. Bisiklet merakımı canlandırınca, işleri azalttım. Daha sağlıklıyım artık diyebilirim. Para hırsımı öldürebilmek en zoruydu, başardım. İşkoliklikten çok çektim, artık yaşamaya çalışıyorum. Hee, taksitli ödemesi olup da durmaksızın çalışmak zorunda kalanlara da bir diyeceğim yoktur... Hayat kısa mı kısa, fanilik gerçek... Herkes kafasına göre takılacaktır şu hayatta nihayetinde...

İSTANBULLU/ÇOKBÜYÜK ŞEHİRLİ ARKADAŞLARA NOT: Özellikle kendini İstanbul gibi hemen her şeyi sorunlu bir yerde yaşamak zorunda hisseden arkadaşlara sesleniyorum! Bu işin (yazılı çeviri) az sayıdaki güzelliklerinden biri her yerden yapılabilir olmasıdır. Türkiye 1001 güzelliğe sahip kocaman bir ülke. Daha hesaplı, güvenli, sağlıklı, bol zamanlı yaşanacak yerler mutlaka vardır. Bu dediklerimi bir düşünün. Eğitim çağındaki çocukların okulu hiçbir yerde sorun değil artık örneğin... Aklınızda bulunsun.

...

1

2

3

1

[Edited at 2018-04-26 12:44 GMT]
Collapse

Emin Arı
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
bileşik kaplar kanunu Apr 26, 2018

Genelleme yapmak doğru değildir, ama hayatımızı sürdürmek için gerekli bir kısayoldur.

Edindiğim tecrübelere dayanarak şunu kesinlikle söyleyebilirim: "bir ülke ne kadar kalkınmışsa, ne kadar demokratik ise işverenleri de o kadar daha iyi oluyor".

İşin üzücü tarafı, yerli firmalardan gelen iş tekliflerini "kibarca" reddetmek zorunda kalmam. "Verdiğin ücret komik derecede düşük; ödemelerinde sana güvenmiyorum; katakulli yapma ihtima
... See more
Genelleme yapmak doğru değildir, ama hayatımızı sürdürmek için gerekli bir kısayoldur.

Edindiğim tecrübelere dayanarak şunu kesinlikle söyleyebilirim: "bir ülke ne kadar kalkınmışsa, ne kadar demokratik ise işverenleri de o kadar daha iyi oluyor".

İşin üzücü tarafı, yerli firmalardan gelen iş tekliflerini "kibarca" reddetmek zorunda kalmam. "Verdiğin ücret komik derecede düşük; ödemelerinde sana güvenmiyorum; katakulli yapma ihtimalin yüksek" diyemiyorum, ama içimden diyorum. Ne yazık...

Bu arada merak ediyorum, hiç Kuzey Korelilerle çalışanınız oldu mu?
Collapse

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ülkelere göre işverenler

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »